Results 1 to 23 of 23
  1. #1

    Cost of Living - Prices

    Hello,
    I'm just curious to know how much does daily necessary materials cost in each country/city. (like food, house rent, ...)
    I just put a list here and please everyone in every country/city, post they're pricing here.
    If I forgot any important material, please add it to your.

    Here it's the pricing of Iran/Tehran.

    apple (per KG) = between 0.5$ to 1$
    banana (per KG) = between 1$ to 1.5$
    Milk (per Liter) = 25 cents
    tunafish conserve = 1.5$
    egg (per unit) = 10 cents
    hen meat (per KG) = 2$
    cow meat (per KG) = 4$
    a hamburger sandwich = between 1$ to 3$
    a pizza = between 2$ to 5$

    Fuel oil (Petrol) (per Liter) = 9 cents
    House Rent ( a 60 meters^2 house (1 bedroom, a hall and etc) in a normal area of city) = 200$ monthly

    What's pricing in your city?

    Thanks
    Last edited by IR5; 09-13-2006 at 11:58 AM.
    DWS (Desktop Whois System), an easy to use desktop application to whois domains in many TLDs...

    IR5.Net Europe Shared Hosting, Reseller accounts and VPS Provider...

  2. #2
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    477
    you should add fuel price - Petrol and Diesel
    (I am not sure what you mean by fuel oil)

  3. #3
    Sorry, just fixed.
    I meant petrol.
    DWS (Desktop Whois System), an easy to use desktop application to whois domains in many TLDs...

    IR5.Net Europe Shared Hosting, Reseller accounts and VPS Provider...

  4. #4
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    477
    almost same except petrol
    petrol 1,05€ /lit.
    diesel 1,02€ /lit
    that's why in Europe we like to drive small cars with low fuel consumption.

  5. #5
    Samdax, please post your country/city too.

    Thanks
    DWS (Desktop Whois System), an easy to use desktop application to whois domains in many TLDs...

    IR5.Net Europe Shared Hosting, Reseller accounts and VPS Provider...

  6. #6
    Dublin, Ireland. Euros converted to US$ at todays rate.

    apple (per KG) = US$2.60
    banana (per KG) = US$2.00
    Milk (per Liter) = US$1.30
    tunafish conserve = US$1.00
    egg (per unit) = 30 cents
    hen meat (per KG) = US$6.50
    cow meat (per KG) = US$11.00
    a hamburger sandwich = US$4
    a pizza = US$13.00

    Fuel oil (Petrol) (per Liter) = US$1.44
    House Rent ( a 60 meters^2 house (1 bedroom, a hall and etc) in a normal area of city) = US$1,100 monthly

  7. #7
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Twin Cities Area
    Posts
    5,651
    rent, nice 2 bedroom, 1 bath - $1,100 monthly
    gallon of gas - $2.60 per gallon
    1 pound of hamburger meat - 3.00 per lb (store bought, uncooked)
    big mac value meal (big mac, fries, soda) $4.29
    18 eggs - 1.00
    6 oz (1 can) tuna fish - .67 cents
    daily newspaper - 50 cents
    trash pick up service (once a week) $45.00 per month for two bins

    minneapolis, mn, usa
    if you haven't considered chapter 7 bankruptcy, maybe you should.
    eliminate your debt, keep the property you want, most people qualify.
    contrary to popular belief - no attorney is necessary!

  8. #8
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Newport Beach, CA
    Posts
    2,920
    Why would you add fries and a soda to a comparison of a hamburger?

  9. #9
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Twin Cities Area
    Posts
    5,651
    Quote Originally Posted by e-places
    Why would you add fries and a soda to a comparison of a hamburger?
    because it is sold as one meal.

    and it is different than going to the store and buying raw hamburger.
    if you haven't considered chapter 7 bankruptcy, maybe you should.
    eliminate your debt, keep the property you want, most people qualify.
    contrary to popular belief - no attorney is necessary!

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    729
    Quote Originally Posted by Lauren Stephens
    because it is sold as one meal.

    and it is different than going to the store and buying raw hamburger.
    The real question is why would you want to consume fast food...
    Who is General Fault, and why is he reading my disk?

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Location
    Pflugerville, TX
    Posts
    11,222
    apple (per lb.) = US$2-3
    banana (per lb.) = US$.50-1
    Milk (per quart) = US$.60
    tunafish, 1 can = US$1.30
    eggs (per dozen) = US$1.20 cents
    chicken (per lb.) = US$3-5
    beef (per lb.) = US$3-15 (select ground <-> prime tenderloin)
    a hamburger = US$1-13 (McD's< -> Capital Grille)
    a pizza = US$5-15 (small cheese <-> extra large specialty)

    Those are just rough guesses for a typical grocery store in Canton, Ohio. I haven't bought some of those items in a while.

    Gas = US$2.19 (this morning)
    Mortgage/ins. = $1,250/mo., 2,340 sq. ft. 3 bed, 3 bath.
    Last edited by the_pm; 09-13-2006 at 04:06 PM.
    Studio1337___̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡.__Web Design

  12. #12
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    La Habra, CA
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by the_pm
    Gas = US$2.19 (this morning)
    Mortgage/ins. = $1,250/mo., 2,340 sq. ft. 3 bed, 3 bath.
    You lucky jerk :/
    Gas is $2.73 here and that was after a huge 50 cent/gallon drop!

    Mortgage for around the same here will probably be double that.

  13. #13
    Quote Originally Posted by the_pm
    apple (per lb.) = US$2-3
    banana (per lb.) = US$.50-1
    Milk (per quart) = US$.60
    tunafish, 1 can = US$1.30
    eggs (per dozen) = US$1.20 cents
    chicken (per lb.) = US$3-5
    beef (per lb.) = US$3-15 (select ground <-> prime tenderloin)
    a hamburger = US$1-13 (McD's< -> Capital Grille)
    a pizza = US$5-15 (small cheese <-> extra large specialty)

    Those are just rough guesses for a typical grocery store in Canton, Ohio. I haven't bought some of those items in a while.

    Gas = US$2.19 (this morning)
    Mortgage/ins. = $1,250/mo., 2,340 sq. ft. 3 bed, 3 bath.
    Prices are very close to the same here, except gas and housing.
    Gas is still ~$3.00 (Volvo drinks premium)
    Apartment is $3000.00 a month for bedroom, with indoor parking space.
    This in along the Hudson river, directly across from the Empire State building.
    Don't you walk thru my words
    You got to show some respect
    Don't you walk thru my words
    'Cause you ain't heard me out yet

  14. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Venezuela
    Posts
    275
    3 bedroom - 2 bathroom -1 kitchen and 1 living room apartment >>> 300$ and more
    big mac >>> 6$
    pizza >>> from$ 5 to 7$
    daily newspaper >> 0.45 cents

    and check this out
    water 1 liter = 0.50 cents
    gasoline (i think in other countries its called diesel? gas?...i get confuse sometimes)= much less and 0.04 cents PER LITER


    these are base on current dollar rate in venezuela

  15. #15
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by Draco
    and check this out
    water 1 liter = 0.50 cents
    gasoline (i think in other countries its called diesel? gas?...i get confuse sometimes)= much less and 0.04 cents PER LITER
    1 lit. water = 12 lit. gasoline

    no comment !!!

  16. #16
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    /usr/null/
    Posts
    920
    The gasoline (petrol) in Jakarta/Indonesia (and this applies almost in every part of the nation because we generally only have 1 price) is around 60cents.
    Permagnus.Com-- Financial site with a human touch

  17. #17
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Twin Cities Area
    Posts
    5,651
    Quote Originally Posted by Teh_Winnar
    The real question is why would you want to consume fast food...
    i didnt say i did.

    someone wanted prices and i posted.

    im no fan of hamburger. i think everyone knows that.
    if you haven't considered chapter 7 bankruptcy, maybe you should.
    eliminate your debt, keep the property you want, most people qualify.
    contrary to popular belief - no attorney is necessary!

  18. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Venezuela
    Posts
    275
    Quote Originally Posted by samdax
    1 lit. water = 12 lit. gasoline

    no comment !!!
    LOL
    well..you figure...water is more expensive ha
    interesting huh

  19. #19
    Join Date
    Jun 2001
    Posts
    1,239
    Morning:

    I edited the title to reflect the true nature of the thread. The original title could be mistaken as pricing information for Microsoft's Live service.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2002
    Location
    Tasmania, Australia
    Posts
    34,796
    Many foods here are expensive because of the freight charges to get them to this area in *fresh* condition.

    apple (per KG) = $AU3.00
    banana (per KG) = $AU12.00 (banana plantations were wiped out in a cyclone earlier this year)
    Milk (per Liter) = No idea I don't buy it, but last I looked it was well over a dollar.
    tunafish conserve = unsure
    egg (per unit) = $AU2.50ish for six
    hen meat (per KG) = cheaper than cow
    cow meat (per KG) = more expensive than hen
    a hamburger sandwich = $AU5.00 from a corner store
    a pizza = between $5 to 20 (depending on what time and where you buy it)
    If you donít like the road youíre walking on, start paving a new one.

  21. #21
    a pizza = between $5 to 20 (depending on what time and where you buy it)
    Depend on where is ok, but prices change with time of eat? LOL


    I think it's good to post your salary and your job too.
    Mine:
    Job: Support team of a hosting company
    Salary: 200$ Monthly
    Last edited by IR5; 09-15-2006 at 08:33 AM.
    DWS (Desktop Whois System), an easy to use desktop application to whois domains in many TLDs...

    IR5.Net Europe Shared Hosting, Reseller accounts and VPS Provider...

  22. #22
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    USA
    Posts
    904
    Quote Originally Posted by Lauren Stephens
    rent, nice 2 bedroom, 1 bath - $1,100 monthly
    gallon of gas - $2.60 per gallon
    1 pound of hamburger meat - 3.00 per lb (store bought, uncooked)
    big mac value meal (big mac, fries, soda) $4.29
    18 eggs - 1.00
    6 oz (1 can) tuna fish - .67 cents
    daily newspaper - 50 cents
    trash pick up service (once a week) $45.00 per month for two bins

    minneapolis, mn, usa
    Pretty similar to here - Gas is about $2.42 or so per gallon. Mainly everything is pretty much the same here depending on where you purchase the item(s) from of course. Dover, DE

  23. #23
    Join Date
    Jul 2002
    Location
    Tasmania, Australia
    Posts
    34,796
    Quote Originally Posted by hamed
    Depend on where is ok, but prices change with time of eat? LOL
    Sure You can pick up a lunch time pizza for cheap at one of the franchises like Dominos, and you can also pay high prices at a non generic pizza shop, which tend to be more pizza like than the "bulk" stores I have paid $10 for a small pizza at a "corner" pizza parlour

    The quality and quantity far outweigh the "generic" pizzas.
    If you donít like the road youíre walking on, start paving a new one.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •